História klubu

Po oslobodení sa zo športov v obci ujal futbal. Obec svoj športový klub nemala. Najlepší futbalisti v obci boli členmi spoločného družstva Telovýchovnej jednoty Valaliky až do roku 1960. V rokoch 1960 - 1973 bola športová činnosť zameraná iba na jednotlivé príležitostné zápasy slobodní - ženatí, ktoré sa hrali na miestnom pasienku.

V auguste 1973 sa rozhodli nadšenci futbalu: Imrich Kiš, Mikuláš Ružička,  Pavol Suchý, Ladislav Suchý, Michal Perháč, Peter Ružička a Pavol Juhas založiť vlastný futbalový klub. (V roku 2003 oslávil 30. výročie) K vytúženému cieľu bolo potrebné prekonať nejednu prekážku. Do prípravného výboru boli zvolený ľudia, ktorí stáli pri zrodení myšlienky založiť v obci futbalový klub. Prvým zvoleným predsedom sa stal Ladislav Suchý a hospodárom Ondrej Suchý.

Napriek finančným problémom začali hráči v spolupráci s MNV výstavbu soc. budovy na ihrisku. Okrem kultúrnej miestnosti v ktorej sa uskutočnilo nemalo zábav a svadieb sa vybudovali aj šatne so všetkými soc. priestormi pre hráčov. Futbalový klub bol pod patronátom závodu ZIPP Geča, ktorý ho finančne podporoval.

Hráči prvého futbalového družstva: František Čigáš, Štefan Kravec, Ondrej Suchý, Imrich Kiš, Vincent Majoroš, Jaroslav Hanzeľ, Pavol Suchý, Bartolomej Lukáč, František Andrejkovič, Jozef Leško, Pavol Ružička, Jozef Ružička, Michal Perháč, Július Ružička, Štefan Šoltés, Klement Varga, Vincent Ružička, František Timko, Tomás Tóth, František Bartok

Počas vyše 30 ročného pôsobenia sa za najväčsí úspech družstva mužov považuje postup do 1.A triedy. V rokoch 1996 - 1998 vybojovanie postupu do najvyššej súťaže 4. ligy. Naši futbalisti vyhrali baráž v Kráľovciach za účasti Hatalova a Helcmanoviec, kedˇ po remízach postúpili s Hatalovom do 4. ligy v ktorej hrali do r. 2004. Z finančných dôvodov sa nepodarilo udžať kvalitný hráčsky káder a tak prišlo v roku 2004 vypadnutie do 5. ligy.

Predsedovia klubu:

Ladislav Suchý, Pavol Juhás, František Čigáš, Karol Mišinský, Milan Nagy, František Horváth, Jaroslav Čanda, Jozef Orlovský, Jozef Ružička, Marián Šavel, Juraj Mikita, Juraj Adamčík

Tréneri:

František Čišovský, Štefan Kravec, Tibor Tóth, Ján Sládkovský, Jozef Hutter st., Karol Mišinský, Jozef Ružička, Vincent Mitro, Jozef Orlovský, Peter Majoroš, Alexander Péter, Vladimír Pahulyi

V súčanstonsti FK Geča 73 má 3 mužstvá. Dorastenci hraju 4. ligu. Trénerom je František Čigáš, odchovanec miestneho futbalového klubu. Žiaci hrajú 4. krajskú ligu. Trénerom bol dlhé roky zosnulý Jozef Figura, ktorý bol zároveň dlhoročným správcom ihriska. Trénerom je Martin Takáč.

Z futbalového klubu, ktorému pri jeho zrode fandilo iba niekoľko nadšencov vyrástol stabilný klub. O dobré meno gečanského futbalu sa pričinili futbalisti, ktorí hrali v oddieloch vyššej futbalovej súťaže a dosiahli aj na poli reprezentačnom.

Futbalisti, ktorí hrali vo vyššej futbalovej súťaži:

Jozef Majoroš - slovenský reprezentant

Ladislav Varga - Lokomotíva Košice

Peter Majoroš - VSŽ Košice, Lubeník

Peter Župa - ZŤS Košice, Spoje Košice, TJ Čaňa

Slavomír Nickel - ZŤS Košice

Ján Suchý - 2. SNL Čaňa

Maroš Andrejkovič - 1. liga dorastu ZŤS Košice

Peter Andrejkovič - 1. liga dorastu ZŤS Košice

(vtedajší) Žiaci Gondoľ, Neveloš, Ohman, Hutterovci sa presadzujú nielen v 1. ligových celkoch ale aj v reprezentáciách svojej vekovej kategórie.

Jozef Majoroš

Tento rodák z Geče, bývalý slovenský reprezentant a najlepší futbalista roka 1998 s futbalom začínal v našej obci. Jeho futbalový talent si všimli funkcionári ZŤS Košice, ktorí ho oslovili a zlákali do svojho klubu. Od svojích 13. rokov začal hrať futbal za ZŤS Košice. Bol hráčom vo všetkých jeho mládežníckych mužstvách. V roku 1988 prestúpil k mužom ZŤS Košice, ktoré hralo 1. slovenskú národnú ligu. V roku 1997 sa v súťaži futbalista roka umiestnil na druhom mieste. Zároveň bol nominovaný do 11-tky roka v Českej republike. 16. decembra 1998 v bratislavskom hotely Fórum bol vyhlásený za najlepšieho slovenského futbalistu roka 1998.

Futbalové kluby v ktorých pôsobil:

1985 - 1990  ZŤS Košice

1990 - 1992  Dukla Banská Bystrica

1992 - 1994  Plastika Nitra (v sezóne 1993/94 už AC Nitra)

1994 - 1996  Viktoria Žižkov Česká republika

1996 - 1998  Petra Drnovice Česká republika kde bol v sezóne 1997/98 kapitánom mužstva

1998 - 2000  Slovan Bratislava

2000 - (1/2 roka)  Aris Solún Grécko

2000 - 2001  Artmedia Petržalka

2002 - 2003  Málav Šopron Madˇarsko

2003 - 2004  SCESV Parndorf Rakúsko

a Báča (2. liga)

Reprezemtácia Slovenska:

- 18. ročných 1998 ME Opava Česká republika

- 20. ročných 1990 MS Saudská Arábia

- 21. ročných 1991 kvalifikácia na OH

- 1992 Španielsko

V rokoch 1997 - 1999 reprezentant A mužstva Slovenska, odohral 25. zápasov, strelil 5 gólov. Svoju kariéru ukončil 2004. Od 1. januára pôsobí ako tréner mladších žiakov v ŠKP Dúbravka

Old boys Geča

Do futbalového diania sa v súčastnosti aktívne zapájajú dnes už bývalí hráči klubuu, ktorých vedie Jaroslav Bartok. Viacero úspechov dosiahlo v súťaži o Majstra Košickej kotliny v ktorom raz zvíťazili a dvakrát boli druhí. Po zániku turnaja v obci od roku 2000 sami organizovať OLD BOYS CUP. (Futbalový turnaj veteránov nad 30 rokov), ktorí sa postupne stal nedzinárodným, kde sa pravidelne okrem slovenských celkov zúčastňujú aj celky z Madˇarska, Rumunska a Poľska. V zimnom období hrajú ligu starších pánov a zúčastňujú sa halových turnajov v Poľsku. V roku 2004 sa uskutočnil 1. ročník turnaja v minifutbale o Pohár starostu obce Geče. Zúčastnilo sa rekordných 140 účastníkov.

Okrem športových podujatí sa futbalisti aktívne angažujú v organizovaní kultúrnych podujatí, najmä organizovaním plesov, o ktoré je veľký záujem. Futbal v obci prosperuje vdˇaka sponzorom. Okrem obecného zastupiteľstva sa veľkou mierou podieľa firma Tamix, ktorá pravidelne investuje nemalé finančné prostriedky do klubu.